MENU

Portekiz’de Golden Visa ile Yatırım Yaparak Finansal Geleceğinizi Güvence Altına Alın: Invest GC ile Son Çağrı!

Golden Visa Sona Eriyor: Hemen Şimdi Invest GC ile Geleceğinizi Güvence Altına Alın!

Portekiz Golden Visa İçin Son Çağrı: Şimdi Invest Gc ile Yatırım Yapın

Portekiz’in büyüleyici manzaralarının ve doğasının bir parçası olmak için yollar mı arıyorsunuz? Eski kasabaları, hünerle dalgalanan tepeleri ve muhteşem sahil şeridi sizi içine çeken bir büyüye sahip olan bu Avrupa ülkesi sadece güzide şehirlerinden biri olan Lizbon’un  güzellikleriyle sınırlı değil; Portekiz aynı zamanda mülk sahibi olmanın, oturum hakkı kazanmanın ve hatta vatandaşlık elde etmenin cezbedici yollarını sunuyor. Bu kapsamlı rehberde, Ekim 2012’den beri yürürlükte olan Golden Visa (Altın Vize) ile Portekiz’de mülk sahibi olmanın büyüleyici dünyasını 10 soruda keşfedeceğiz. Ayrıca, oturum almanın inceliklerini öğrenmek ve InvestGC’nin hayallerinizi gerçeğe dönüştürmede sana nasıl yardımcı olabileceğine dair bilgileri paylaşacağız.

 1. Neden Portekiz? 

Yüksek yaşam kalitesi ve zengin kültürel tarihi yapılara ev sahipliği yapan batı Avrupa ülkeleri arasında olan Portekiz, son zamanların iş imkanları, çalışma hayatı, doğası ve eğitim fırsatlarıyla en gözde, en çok tercih edilen Avrupa ülkelerinden birisi haline gelmiştir. Zengin bir kültüre ve sayısız güzellikte yapılara sahip olan Portekiz, turizm ve yatırım açısından çok gelişmiş seçeneklere sahiptir.

 1. Portekiz Golden Visa Nedir

Portekiz Golden Visa programı, Portekiz’de yatırım yaparak elde edebileceğiniz bir oturum izni fırsatı sunuyor. Bu özel vize, Portekiz’de yaşama ve çalışma hakkı tanırken, aynı zamanda Avrupa’nın birçok ülkesine vizesiz seyahat etme imkanı sağlar. Programın en cazip yanı, yatırımınızın yanı sıra ailenizin de bu avantajdan yararlanabilmesi. Ancak, 2023 Ekim itibariyle Golden Visa sona eriyor.  Schengen bölgesine kapına açan Altın vize ile daimi ikamet veya vatandaşlık elde etmek için minimum 280.000 Euro 3 ila 6 ay arasında, vatandaşlık içinse 5 yıl içerisinde yalnızca 7 gün ikamet ederek sizde bu ayrıcalığa sahip olabilirsiniz.

 1. Portekiz’deki Mülk Alımlarının Son Dönemde Artmasının Nedenleri Nelerdir?

Portekiz, muhteşem doğası, zengin kültürel tarihi ve mülk almak isteyenlere iyi fırsatlar sunması nedeniyle çekici bir seçenektir. Batı Avrupa’nın farklı yaşam tarzlarına ve beklentilerine uygun şehirlerine sahip olan Portekiz, metropol hayatı yaşamak isteyenlere Lizbon şehri, şehir hayatından uzak stressiz bir yaşam sürmek isteyenler için de Algarve bölgesiyle son dönemde çok tercih edilen ve nispeten ekonomik olan avrupa ülkelerinin en değerlileri arasında yerini almaktadır.

 1. Portekiz Oturumunun Avantajları

Portekiz oturumu, size muhteşem bir kapı açmakla kalmayıp aynı zamanda Schengen bölgesinde sorunsuzca seyahat edebileceksiniz. Ayrıca, oturum sahibi olarak çalışma hakkı elde edebilir ve yerel halka sunulan çeşitli sosyal hizmetlerden yararlanabileceksiniz. Golden Visa Portekiz Oturumu ise Avrupa Birliği üyesi  ülkeleri arasından ekonomik istikrarıyla tanınıyor. Bu nedenle, emlak yatırımı yapmak isteyenler için güvenli bir seçenektir.

 1. Portekiz Oturum İzni Nereden Alınır

Portekiz’de oturum izni almak için yukarıda bahsettiğimiz gibi farklı başvuru türleri vardır ve öncelikle başvuru türüne karar verilmesi gerekmektedir. Başvuru, Portekiz’deki yerel göçmenlik ofisi SEF veya Portekiz konsolosluğuna ve büyükelçiliğine gerekli belgelerin teslimi şeklinde yapılabileceği gibi Portekiz’de oturum izni başvurularının birçoğu online olarak  da yapılabilir. Portekiz Konsolosluğu veya Büyükelçiliği’nin resmi web sitesi online başvuru formu doldurabilirsiniz ve ardından randevu sürecini başlatmalısınız.

 1. Portekiz’de Oturum İzni Alabilecek Kişiler Kimlerdir

Portekiz’de oturum izni almak isteyenlere birden fazla seçenek sunmaktadır. Oturum izni, Portekiz öğrenci, çalışma, aile birleşimi yoluyla ve yatırımcı çalışma izni olarak sınıflandırabilir. Bu kişilerin, Portekiz’de geçimini sağlayabilecekleri mali araçlara ve varlıklara sahip olmasının yanı sıra yaşamlarını sürdürebilecekleri bir yerleşim yeri göstermeleri gerekmektedir.

 1. Portekiz’de Oturum İzni Kaç Yıllık Verilir

Oturum izni başvurularının işlenme süresi değişkenlik gösterebilir, ancak çoğu müşteri oturum izinlerini genellikle 8 ila 10 ay içinde alır. Portekiz’deki oturum izni, uzun süreli ve daimi oturum izni olarak ikiye ayrılabilir. Uzun süreli oturum izinleri 1 ila 2 yıl süreyle değişkenlik gösterebilir ve uzatılabilir. Daimi oturum izni ise 10 yıl süreyle verilir.

 1. Portekiz’de Oturum İzni Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

Portekiz’de oturumu güvence altına almak için gerekli belgelerden öncelikle olanı Portekiz Göçmenlik ve Sınır Kontrol Servisi (SEF) veya konsolosluk ve büyükelçiliklerden erişebileceğiniz başvuru formudur. Bu formun ardından geçerli pasaportunuzla beraber, oturum izni başvurunuzun nedenini desteklemek için gerekli belge ve Portekiz’de yaşamınızı sürdürebilmeniz için yeterli maddi kaynağa sahip olduğunuzu gösteren finansal belgeleri hazır hale getirmelisiniz. Karmaşık gibi görünen bu süreçte, telaş olmanıza gerek yok. Invest GC’nin uzman ve deneyimli kadrosu sizin için tüm prosedürleri yönetmektedir.

 1. Portekiz’de Gayrimenkul Satın Almalı mıyım, Kiralamalı mıyım?

Portekiz Golden Visa ile tapulu bir konut satın alındığında, Euro cinsinden düzenli kira geliri elde edebilirsiniz. Mülk satın almak, risk almak istemeyen ve garantili pasif gelir elde etmek isteyen yatırımcılar için son derece faydalıdır. Fon yatırımı da bir diğer seçenektir.  

 1. Portekiz’de Gayrimenkul Fiyatları

Portekiz’de metrekare başına ortalama fiyat aralığı 1.200-4.972 euro arasındadır.

 1. Portekiz’de Gayrimenkul Satın Alma Süreçleri

Yeni evinizin satın alımı için fiyat konusunda anlaştıktan sonra ne yapmanız gerektiği konusunda aşağıdaki maddeler size yardımcı olacaktır:

1. Evin satış fiyatı üzerinde anlaşma sağlandıktan sonra bir avukat seçilir. Avukatlar genellikle satış fiyatının %1’i kadar ücret alır.

2. Alıcının avukatı mülk belgelerini inceler ve taahhüt sözleşmesini hazırlar. Bu sözleşme mülkü tanımlar, sahipleri ve alıcıları belirler, satın alma şartlarını ve süresini belirtir.

3. Satıcı ve avukatı taahhüt sözleşmesini gözden geçirir ve şartlarda anlaşırlar.

4. Alıcı ve satıcı (veya temsilcileri) taahhüt sözleşmesini imzalar ve alıcı mülk için genellikle %10 olan depozitoyu öder.

5. Portekiz yasalarına göre, alıcı satıştan çekilirse ödediği depozitoyu kaybeder. Satıcı anlaşmadan çekilirse, alıcıya ödediği depozitonun iki katını ödemek zorundadır.

6. Taahhüt sözleşmesinin şartları yerine getirildikten sonra alıcı ve satıcı tekrar bir araya gelir ve mülkün satışının nihai aşaması olan Escritura Publica de Compra e Venda işlemini gerçekleştirirler. Alıcı kalan ödemeyi yapar, satıcı anahtarları teslim eder ve mülk yeni sahibinin adına Tapu Sicili’nde kaydedilir. İşlem tamamlanır.

 1. Portekiz Vatandaşı Olmak İçin Dil Yeterliliği Gerekir mi?

Portekizceyi en az A2 düzeyinde konuşuyor olmak ve bunu Portekizce konusunda yetkili olan bir merkez, devlet onaylı okullar ve IEFP (Portekiz İstihdam ve Mesleki Eğitim Enstitüsü) yardımıyla belgelemek gereklidir ancak çoğu Avrupa ülkesi gibi İngilizce yaygın bir şekilde konuşulmaktadır.

 1. Invest GC ile Oturum Sürecinizi Kolaylaştırın

Invest GC, Portekiz’de oturum almanın karmaşık sürecini basitleştirmede ve doğru hamleler yapma konusunda uzmanlaşmıştır. Deneyimli ekibimiz ve avukatlarımız, başvurunuzun doğru ve hızlı bir şekilde sunulmasını sağlar. Portekiz’de yaşam hayaliniz bizim önceliğimizdir. Portekiz’de mülk sahibi olmak ve oturumu güvence altına almak, büyüleyici bir yaşam tarzının ve sonsuz olanakların kapısını açar. Resimli manzaralardan zengin kültürel mirasa kadar, Portekiz her şeyi sunar. Invest GC, güvendiğiniz ortağınız olarak Portekiz’deki yaşam hayalinize ulaşmanıza yardımcı olur.

 1. Portekiz’de Oturum İzni Fiyatları

Portekiz’de oturum izni fiyatları başvuran yapan yabancıların bazı şartları karşılayıp karşılamamalarına göre onları değerlendiriyor. Bunlardan en önemlileri, başvuran kişinin son 5 yıl boyunca Portekiz’de geçici oturum izni ile ikamet etmiş olması ve aynı zamanda son 5 yıl içerisinde bir yıldan uzun süreli hapis cezasının olmaması şartıyla sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir. Kişi başı başvuru ücreti ise 5.366€ olarak belirlenmiştir.

Portekiz Oturum İzni Programı Ekim ayında sona erecektir.

Paylaş